نوشتن دیدگاه

دررفتگی مفصل لگن

دررفتگی مفصل لگن یک عارضه ی جدی و اورژانسی تلقی می شود که نیاز است تا اقدامات فوری در جهت رفع این عارضه صورت گیرد.

در این مقاله به عارضه ی دررفتگی مفصل لگن ، علائم و راه های درمانی آن می پردازیم.

مفصل لگن متشکل از یک مفصل گوی مانند و یک مفصل کاسه ای شکل می باشد. مفصل کاسه به وسیله ی، حفره ی استابولوم که ناحیه ای از استخوان بزرگ لگن خاصره می باشد، تشکیل شده است. مفصل گوی نیز ناحیه ی سر استخوان ران می باشد، که در قسمت انتهای بالایی استخوان ران قرار گرفته است.

غضروف مفصلی ، یک بافت مسطح (صاف) و صیقلی، سطح مفصل های گوی و کاسه را احاطه می کند و می پوشاند. در لگن یک فرد سالم ، سر فمور به صورت مستحکم در استابولوم قرار دارد.

دکتر پویان علوی نژاد ، بهترین جراح ارتوپدی در اهواز  می باشد، که در زمینه ی درمان دررفتگی مفصل لگن ، دانش و مهارت فراوانی دارند. شما عزیزان می توانید جهت دریافت هرگونه مشاوره از دکتر علوی نژاد با شماره ۰۶۱۳۳۹۱۶۲۳۳ تماس حاصل نمایید و یا به کانال اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

علل دررفتگی مفصل لگن

 1. وارد آمدن ضربه بصورت مستقیم ( با اعمال نیروی کم و یا نیروی زیاد ) به ناحیه ی لگن، از رایج ترین دلیل های دررفتگی مفصل لگن ، در نظر گرفته می شود.
 2. از دلایل شایع دیگر، دررفتگی مفصل لگن می توان به تصادف توسط وسایل نقلیه اشاره کرد. علت این امر، آسیب دیدن لیگامان ها و رباط های اطراف ناحیه ی مفصل لگن و ناپایداری ، است.

به منظور جلوگیری از آسیب های ناشی از تصادفات ، توصیه می شود کمربند ایمنی خود و سرنشینان را ببندید و قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت کنید. رعایت این نکات ایمنی ، سبب کاهش چشم گیر احتمال دررفتگی لگن در طی تصادفات، می شود.

 1. سقوط از ارتفاع زیاد
 2. دیسپلازی هیپ ( شکستگی مفصل لگن )
 3. عفونت
 4. بیماری های ژنتیکی ( اهلر دانلوس و عصبی عضلانی )
در رفتگی مفصل لگن

در رفتگی مفصل لگن

انواع دررفتگي مفصل لگن

 1. دررفتگی خلفی مفصل لگن : به طور متوسط،این نوع دررفتگی در ۹۰% از بیماران دچار دررفتگی مفصل لگن دیده می شود.
 2. در رفتگی قدامي مفصل لگن
 3. دررفتگی مركزي مفصل لگن

علائم دررفتگي لگن 

 1. احساس درد بسیار زیاد ( انتشار این درد به نقاط تحتانی بدن و کمر)
 2. در هنگام دررفتگی مفصل لگن احتمال آسیب دیدگی عصبی نیز وجود دارد، بنابراین ممکن است بیمار در پا و یا ناحیه ی مچ پای خود احساسی نداشته باشد. (پایش لمس شود)
 3. لنگ زدن در هنگام راه رفتن

 تشخيص دررفتگي لگن

اولین قدم برای تشخیص دررفتگی لگن ، بررسی عکس های تهیه شده توسط اشعه ایکس و یا سی تی اسکن، می باشد. همچنین انجام ام آر آی، می تواند در بررسی و تشخیص نکروز اواسکولار (سیاه شدگی سر استخوان ران) و عوارض احتمالی دیگر دررفتگی مفصل لگن ، کمک شایانی کند.

درمان در رفتگی مفصل لگن

 1. عمل جا انداختن دررفتگي

اگر دررفتگی لگن به صورتی باشد که ، سازش و یا همراهی ای با آسیب های عصبی و عروقی نداشته باشد؛ از جا اندازی با بهره گیری از بی حس کننده و یا تزریق آرام بخش استفاده می شود. همچنین انجام فیزیوتراپی ، بعد از جا انداختن مفصل لگن ، تجویز می شود. باید توجه داشت درمان دررفتگی مفصل لگن، اقدامی بسیار حساس و مهم می باشد و حتما باید زیر نظر متخصص ارتوپدی انجام گیرد.

 1. جراحی

اگر جا انداختن مفصل لگن بصورت بسته ، کارآمد نباشد،  قطعه هایی از استخوان یا بافت نرم در فضای مفصلی باقی مانده باشد و یا مفصل حالتی بی ثبات داشته باشد، بیمار نیاز به جراحی پیدا می کند.
انجام تکنیک آرتروسکوپی لگن ، به دلیل اثر تهاجمی و عوارض کمتر و بهبودی سریع تر نسبت به انجام جراحی بصورت باز، از اهمیت زیادی برخوردار است. آرتروسکوپی لگن عملی است که نیاز به دقت فراوان دارد و باید توسط ارتوپد با تجربه و ماهر انجام پذیرد.

در رفتگی مفصل لگن

عوارض دررفتگي لگن

 1. آسيب هاي عصبي : در ۱۰ تا ۲۰ درصد از افراد دچار دررفتگی لگن ، امکان آسیب دیدن عصب سمپاتیک بسیار شایع می باشد.
 2. نكروز آواسكولار سر استخوان ران (سياه شدگي استخوان ران)
 3. آرتروز مفصل لگن ( در صورت شدید بودن آرتروز و عوارض مخرب ناشی از آن نياز به تعویض کامل مفصل لگن وجود دارد.)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =

زایمان طبیعی پروتز سینه درمان واریکوسل جراحی بینی استخوانی جراحی بینی جراحی بینی فوق تخصص جراحی پلاستیک متخصص پوست زایمان سزارین درمان ناباروری زایمان سزارین فوق تخصص جراحی پلاستیک لابیاپلاستی پروتز سینه فوق تخصص جراحی پلاستیک آزمایش تیروئید میکرونیدلینگ فوق تخصص جراحی پلاستیک بهترین جراح بینی گوشتی جراح سرطان پروستات بهترین متخصص ارتوپدی در تهران درمان زخم بستر