درمان آلرژی

درمان آلرژی

متخصص آلرژی

آلرژی ها از شایع ترین بیماری های مزمن در همه جای دنیا هستند . علائم آلرژی از موارد خفیف تا واکنش های تهدید کننده حیات متغیر می باشد . یک واکنش آلرژیک  در سیستم ایمنی شروع می شود . به طور طبیعی سیستم ایمنی وظیفه محافظت بدن در مقابل عوامل میکروبی را برعهده دارد . در بیماری آلرژیک سیستم ایمنی به اشتباه یک ماده خارجی غیر میکروبی (آلرژن)را به عنوان  یک عامل مهاجم می شناسد .

واکنش سیستم ایمنی به ورود آلرژن به بدن تولید تولید پادتن هایی از نوع IgE می باشد .

این پادتن ها سلول های سیستم ایمنی را تحریک به ترشح مواد شیمیایی از قبیل هیستامین می کنند . که منجر به بروز یک واکنش آلرژیک و نهایتا علائم بیماری آلرژیک می شود .

علائم آلرژی در ارگانهای مختلف از قبیل ،بینی ،حلق ،ریه ها ،سینوس ها ،گوش ها ،پوست و دستگاه گوارش بروز می کند .

در بضی بیماران علائم ریوی به صورت بیماری آسم بروز می کند . شدیدترین نوع واکنش آلرژیک بیماری آنافیلاکسی  می باشد ،که می تواند بسیار خطرناک و حتی کشنده باشد .

آلرژن های متنوعی مسئول بروز علائم آلرژی هستند . شایع ترین آلرژن ها شامل گرده گیاهان ،گردو غبار ،غذاها ،داروها ،گزش حشرات ،کرک و پوست های حیوانت می باشند .

پزشک فوق تخصص آلرژی مسئول تشخیص و درمان بیماری های آلرژیک می باشد .

پاسخ تشدید بافت سیستم ایمنی به پروتئین های موجود در مواد غذایی خورده شده ،باعث بروز آلرژی غذایی می شود . علائم آلرژی غذایی حتی با مصرف مقادیر کم آن ماده غذایی آلرژن هم بروز می کند .

آلرژی

اکثر آلرژی های غذایی در شیر خواران و کودکان تشخیص داده می شوند فولی بروز آلرژی غذایی در هر سنی امکان پذیر است .هشت ماده غذایی مسئول بروز اکثر واکنش های  آلرژیک هستند .شیر گاو،تخم مرغ ،ماهی ،میگو ،بادام زمینی ،سویا ،گندم ،دانه های درختی

عدم تحمل یک ماده غذایی با آلرژی غذایی متفاوت است  .فردی که عدم تحمل نسبت به یک ماده غذایی دارد ،احتمالا مشکلی در دستگاه گوارش و یا یک مشکل آنزیمی در جذب و هضم آن ماده غذایی دارد . در حالی که آلرژی غذایی ناشی از پاسخ تشدید یافته سیستم ایمنی به یک ماده غذایی است . برای مثال عدم تحمل لاکتوز که ناشی از یک اختلال آنزیمی در دستگاه گوارش است با آلرژی به شیر گاو متفاوت است .

اکثر آلرژی های غذایی تشخیص داده شده در دوران شیرخوارگی ،با افزایش سن برطرف می شوند .ولی بعضی از آلرژی های غذایی مانند آلرژی به غذاهای دریایی و دانه های درختی ممکن است در سنین بزرگسالی نیز ادامه داشته باشد .

آلرژی های غذایی می توانند علائم متفاوتی را در دستگاه گوارش ایجاد کنند ،از قبیل سندرم آلرژی دهانی که به دنبال مصرف برخی از میوه ها علائم در دهان و گلو ایجاد می شود .

سایر آلرژی های غذایی می توانند درگیری مری ،معده ،روده بزرگ و کوچک ایجاد کنند ،که به همین ترتیب علائم ایجاد شده متفاوت هستند .

درمان آلرژی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 7 =