دندانپزشکی کودکان

دندانپزشکی کودکان

دندان های شیری همچون دندان های دائمی نیاز به مراقبت دارند و دارای تاج ،عصب ،رگ و ریشه هستند .

تفاوت دندان های شیری  با دائمی در ظاهر آن ها می باشد . دندان های دائمی نسبت به  دندان های شیری بزرگ تر هستند .

هنگامی که دندان شیری مبتلا به پوسیدگی می شود باید توسط دندانپزشکی کودکان ترمیم و یا حتی کامپوزیت شود . در صورت عدم درمان این ضایعه به تدریج رشد می کند و آسیب های جدی را برای کودک ایجاد می کند .

در ابتدا فضای ناحیه مرکزی دندان که با نام پالپ نیز شناخته شده است می رسد و بعد از آن وارد محتوی اعصاب و رگ های خونی می شود و در نهایت سبب عفونت و درد دندان در کودک می شود .

یکی از ساده ترین راه های پیشگیری از دندان درد در کودکان مسواک زدن به طور منظم و صحیح می باشد .

این آموزش توسط دندانپزشک اطفال ، به کودکان داده می شود .

ابتدا به کودک بیاموزید دهانش را با آب بشوید سپس به اندازه یک نخود خمیر دندان را به گونه ای که از مسواک خارج نشود قرار دهید .

دندانهای بالا و پایین باید به صورت جداگانه مسواک شود. از آخرین دندان سمت چپ فک بالا عمل مسواک زدن را به کودک بیاموزید. سر مسواک سه دندان را تحت پوشش قرار می دهد. نوک مسواک را در قسمتی که مرز رویش دندان هاست قرارداده و به آن زاویه 45 درجه دهید. سپس با حرکات لرزشی تا 20 ثانیه همان قسمت را مسواک بزنید.

سطح بیرونی دندان ها با حرکت در جهت عقربه های ساعت مسواک زده می شود

مسواک کردن سطح جونده بسیار مهمتر از سایر قسمت ها می باشد. به این دلیل که سطح جونده دارای شیار و فرورفتگی می باشد و مواد غذایی داخل آن قرار می گیرد. بنابریان مسواک را چندین بار به جلو و عقب بکشید تا سطح دندان کاملا تمیز شود.

لازم است در هر مرتبه مسواک زدن سطح زبان را نیز مسواک بزنید. در دفعات اول این کار باعث ایجاد حالت تهوع در کودکتان می شود ولی در دفعات بعدی این حالت رفع خواهد شد

در پایان کودک باید بیاموزد دهانش را به خوبی شست و شو دهد تا خمیر دندان در دهان کودک باقی نماند.

دندانپزشکی-کودکان

در اولین مراجعه کودک به دندانپزشکی کودکان باید والدین بسیار حساس باشند . انتخاب محل مناسب دندانپزشکی و متخصص دندانپزشکی بسیار اهمیت دارد ،زیرا این اولین تجربه و سازنده تصویر ذهنی کودک در آینده می باشد .بنابراین چه خوب است سعی کنیم کودکان را در اولین مراجعه ها به مراکزی ببریم که مخصوص کودکان باشد و محیطش برای کودک جذاب باشد.

در گروه سنی 6تا 12 سالگی دندانپزشکان کودکان به بیماران خود استفاده از روش های پیشگیرانه همانند ،ژ‍ل فلوراید ، فیشورسیلنت ونحوه صحیح مسواك زدن وانتخاب مسواک مناسب و خمیردندان مناسب  را پیشنهاد می کنند .

ژل فلوراید که بهترین نوع آن در حال حاضر وارنیش فلوراید می باشد که توسط دندانپزشک اطفال انجام می گیرد.معمولا این نوع درمان بسته به صلاح دید دندانپزشک کودکان هر 3 ماه یا 6 ماه یکبار در سه نوبت انجام می پذیرد.

فیشورسیلنت چیست

گاهی برخی از دندان ها مثل دندان های آسیا که دارای شیار های عمیق و زیادی هستند با مسواک زدن تمیز نمی شوند و همین عامل می تواند یکی از علل آغاز پوسیدگی و از بین رفتن دند ان های کودک باشد .

برای این موارد دندانپزشک با کمک فیشورسیلنت برای درمان اقدام می کند .

فیشورسیلنت ماده ای است که توسط دندانپزشک اطفال روی این دندان ها قرارداده می شود و با استفاده از تاباندن نور لیزر بر روی آن باعث سخت شدن این مواد و چسبیدن آن روی دندان می شود.

دندانپزشکی-کودکان (2)

نکات مهم در دندانپزشکی کودکان

برای کودکان نوع مسواک و خمیر دندان مهم است چراکه مسواک زبر ونامناسب باعث حساسیت دندانی وسایش وتحلیل لثه می شود و بهتر است از دندانپزشکی کودکان  خود مشورت بگیرید درمورد انتخاب مسواک برای کودکان به این نکته توجه نمایید که سر مسواک باید متناسب با اندازه دهان کودک باشد ومعمولا سر مسواکهای کوچک البته با دسته های بزرگ توصیه می شود.

بسیار حایز اهمیت است که در این دوره حتما از نخ دندان برای کودک استفاده شود بخصوص در مورد دندانهای خلفی که دیواره بین دو دندان بسته است بهتر است تا انتهای شش سالگی والدین برای کودکانشان مسواک بزنند وبین سن 6-12 سالگی کودکان زیر نظر والدین مسواک زده واز نخ دندان استفاده نمایند.

در گروه سنی 6-12 سال دندان های دائمی کودک به تدریج شروع به جوانه زدن می کنند، اولین دندان دایمی دندان شماره6 می باشد که در سن 6 سالگی پشت تمام دندانهای شیری رویش می نماید و بعد از آن بقیه دندانهای دایمی بتدریج تا سن 12 سالگی در دهان کودک ظاهر می شود در این گروه سنی بسیار مهم است که کودک حداقل هر 6 ماه یکبار برای معاینه دندانها به مرکز تخصصی  دندانپزشکی کودکان مراجعه نماید.

جوانه زدن دندان های شیری در کودکان از دوره جنینی آغاز می شود . تغذیه و مصرف داروها در زمان بارداری می توانند بر ساختار این دندان های شیری تاثیر بگذارند .

همانطور که می دانید شروع رویش دندان های شیری از 4-18 ماهگی می باشد .اخرین دندان شیری نیز در سن 2-3 سالگی دیده می شود .برای اینکه این پروسه ی زمانی برای کودک به آسانی سپری شود می توان از ژل های مخصوص و وسایل دندانی و همچنین داروهای خوراکی که زیر نظر دندانپزشک کودکان  تجویز می شوند استفاده نمود. در هر فک کودک نیز باید 10 دندان رشد کند که مجموعا شامل  20 عدد می شود

فراموش نشود که اولین مراجعه به دندانپزشکی کودکان باید درسن 2 سالگی انجام شود و چک آپ آن هر 6 ماه یکبار باشد

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم. با تشکر، مدیریت سایت دکتر جوانمرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − سیزده =