سرگیجه وضعیتی حمله ای خوش خیم

سرگیجه وضعیتی حمله ای خوش خیم

سرگیجه ای وضعیتی حمله ای خوش خیم چیست؟
سرگیجه ای وضعیتی حمله ای خوش خیم چه علائمی دارد؟

سرگیجه ای وضعیتی حمله ای خوش خیم نوعی بیماری خوش خیم و بی خطری می باشد که اذیت کننده و تکرار شونده برای فرد مبتلا به آن است. روش تشخیصی آن هالپایک می باشد که متخصص گوش و حلق و بینی خیلی از این روش استفاده نمی کند اما زمانی که مشکوک به آن باشیم و بخواهیم جهت آن را نشان دهیم که آیا بیمار در سمت راست یا سمت چپ مشکل دارد از این مانورهالپایک استفاده می شود.

مانور هالپایک

در این روش ابتدا بیمار کنار تخت می نشیند و متخصص گوش و حلق و بینی سر را به سمتی در حالت ۴۵ درجه نگه می دارد و همان گونه که نشسته است و پاها را به سمت تخت دراز نموده است به طور تقریبا ناگهانی بیمار را به سمت عقب تخت می خواباند به طوری که سر بیمار مقداری آویزان شود. چنانچه دچار سرگیجه شود گفته خواهد شد که هالپایک بیمار مثبت می باشد و احتمالا گوشي که سر چراخانده شده است بیشتر در معرض این عارضه قرار دارد. زمانی که سرگیجه کمتر شد بیمار می نشيند و سپس طرف مقابل را نیز مورد بررسی و معاینه قرار می دهند.
این نوع بیماری یا سرگیجه وضعیتی حمله ای خوش خیم است چون به صورت خودکار برطرف می شود در نتیجه درمان دارویی خاصی ندارد که شن ریزه ها و سنگ ریزه ها را برطرف کند.
به منظورجا اندازی شن ریزها و سنگ ریزهای داخل گوش از مانورهای زیادی استفاده می شود که یکی از این مانورهای فیزیکی اپلی می باشد. گفته می شود که مانور اپلی مقداری پیچیده می باشد که باید توسط متخصص صورت گیرد اما در فاز خیلی شدید مفید نیست اما در فاز خفیف تر که علائم کم شده باشد قابل استفاده می باشد.

مانور فیزیکی اپلی

ابتدا که بیمار بر روی تخت دراز کشیده و پاهایش دراز کرده و سر را به طرفی در درجه ۴۵ قرار می دهد و متخصص گوش و حلق و بینیسر بیمار را در یک جهتی می چرخاند (به سمتی که علائم در آن حادتر بود) بعد از اینکه شدت سرگیجه فروکش کرد متخصص سر بیمار را به ۴۵ درجه به سمت مقابل بر می گرداند بعد کم کم ۹۰ درجه به حالت اولیه باز می گرداند. سپس ١٨٠ درجه بیمار به سمت مقابل باز می گردد. گفته می شود که این حرکات به آرامی پیش می رود و و اگر علائم را نداشت بیمار را می نشانیم مانور مقداری باعث می شود که آن شن ریزه ها جابه جا شوند و به حالت اولیه (مجراي نيم دايره خلفی) بازگردند.
گاهی لازم است که روی قسمت خلفی گوش ضرباتی هم متعدد زده شود تا تکمیل کننده ای درمان باشد در سمت مقابل نیز ممکن است که این حالت اجرا شود و بیمار معمولا در یک سمت درگیری را دارد که تشخیص درست آن به تبحر و تجربگی متخصص گوش و حلق و بینیبستگی دارد.

مانور-اپلی-کلاسیک

مانور برندت داروف

مانوری دیگری به نام برندت داروف نیز وجود دارد که برای بیماران انجام داده می شود که البته خود بیمارنیز این پروسه را می تواند در منزل نیز انجام دهد. برند داروف برای بیمارانی که سرگیجه را تجربه کرده اند و دارای سرگیجه وضعیتی حمله ای خوش خیم است تجویز می شود. برای انجام آن به بیمار گفته می شود که روی تخت بشیند و پاها را آویزان قرار دهد ابتدا سر را به ۴۵ درجه سمت چپ می چرخاند و یا به اندازه ای که راحت می باشد زیرا گاهی تا این درجه چرخاندن برای بیمار سخت می باشد زمانی که سر به سمت چپ در طرف شانه سمت راست سریعا می خوابد بیمارباید ۳۰ تا ۶۰ ثانیه در این حالت قرار بگیرد و تا احساس سرگیجه که سراغ فرد آمد کاملا از بین بره سپس می نشیند و سر به حالت روبرو و مستقیم این بار حرکت را در جهت دیگر انجام خواهد داد، توصیه متخصص گوش و حلق و بینیبر این است که این حرکت را چند بار تکرار نماید ممکن است که این روند را ۳ یا ۴ بار در روز یا به مدت ۲ هفته انجام گیرد.
بسیاری از بیمارانی که از سرگیجه وضعیتی حمله ای خوش خیم برخوردارند، بعد از انجام این حرکات شدت این عارضه کمتر و محو می شود و مشکل و عارضه تکرار نشد.

درمان سینوزیت

 

درمان سینوزیت مزمن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 19 =